Hans Asperger, psychiatra, który w latach 30. pracował w Szpitalu Dziecięcym Uniwersytetu Wiedeńskiego, uczestniczył bowiem w procederach III Rzeszy, mających na celu m.in. pozbycie się jednostek z niewystarczająco rozwiniętym Gemüt, czyli zdolnością do tworzenia relacji, a tym samym stania się osobą wartościową dla narodu. Wraz z Maxem Gundelem, Erwinem Jekeliusem i Franzem Hamburgerem zainaugurował w 1941 r. prace Wiedeńskiego Towarzystwa Pedagogiki Leczniczej – instytucji zajmującej się eutanazją dzieci uznanych za niezdolne do funkcjonowania w społeczeństwie. I choć Asperger nigdy nie wstąpił do NSDAP i deklarował, że jest katolikiem, wysyłał dzieci do kliniki Spiegelgrund, gdzie je uśmiercano. Asperger, który jeszcze w 1937…
Redaktorka miesięcznika „Znak”, recenzentka, absolwentka krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.