Żelazek i Dąbrowska postanowiły jednak wyzyskać z jego śmierci wszystko, co dobrego mogła ona przynieść, i stworzyły album, na jaki składają się zdjęcia i opowieści 21 ludzi, których życie zmieniło się pod wpływem zabójstwa Adamowicza. I jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, autorkom udało się pokazać, że prezydent Gdańska, umierając, także polepszył jakoś nasz świat. Do polityków mamy zwyczaj podchodzić nieufnie. Choćby nas zapewniano, że to wspaniałe osoby, zawsze będziemy widzieć w nich graczy i ludzi dbałych głównie o własny interes. Podobnie patrzyli na Adamowicza niektórzy bohaterowie książki. Tym większą wartość mają ich relacje – jak choćby Haliny Kasjaniuk, która Adamowicza…
Historyk, dziennikarz, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”.