W końcu znalazł się w USA, gdzie zaangażował się w życie Polonii, stając się m.in. inspiratorem powstania Katedry Literatury Polskiej na Uniwersytecie Chicago. Na tej uczelni obronił doktorat z politologii, poświęcony polsko-niemieckiemu pograniczu. W 1959 r., już jako obywatel amerykański, przejechał całą zachodnią Polskę wzdłuż Nysy i Odry. Działał też na rzecz międzynarodowego uznania powojennej granicy polsko-niemieckiej. Tematowi pograniczy poświęcił całą karierę naukową: po kilku latach pracy w Plattsburghu znalazł swój dom na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Pracownikiem naukowym Uniwersytetu El Paso był przez 47 lat (1968–2015). Włączył się w działania na rzecz praw Meksykanów w USA…
Dr, historyk i publicysta, pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”.