Mój pierwszy „Autoportret” (z 2012 r.) dotyczył wsi, wciągnął mnie jednak ten o mitach modernizmu z roku 2015, a zakochałam się w zeszycie o postmodernizmie z 2018 r. za sprawą spotkania promocyjnego o architekturze Ricarda Bofilla. Nie była to więc miłość od pierwszej lektury, ale powoli rozwijająca się fascynacja. Za jej kulminację można uznać W przejściu – wybór wywiadów i esejów z tego kwartalnika.
Z okazji 20-lecia pisma wydano zbiór najlepszych tekstów publikowanych na jego łamach. Nie jest to przeładowana akademickimi rozprawami antologia – publikacja ta oddaje tożsamość pisma. Chociaż pozornie ciężka (swoje waży), zachowuje wewnętrzną lekkość dzięki zróżnicowanym tekstom, które czyta się z przyjemnością. Przewijają się przez nie sylwetki znanych architektów, teoretyków, poetów, a nawet postaci mitologicznych. Widoczne jest, oddane w…