Subskrybuj
fot. Diana Polekhina / Unsplash
Redaktorka miesięcznika „Znak”, recenzentka, absolwentka krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gdy jedzenie staje się problemem

Wspólną cechą wszystkich zaburzeń odżywiania jest trudność związana z ich leczeniem. Przywołane przez reporterkę historie pokazują, że choroba często wraca, nawet gdy wydaje się, że została pokonana.

„Gdy nie zjem posiłku, wyrzucę choć odrobinę, ona klaszcze mi w głowie” – tak o anoreksji mówi Paulina, bohaterka zbioru reportaży Głodne. Zdanie to dobrze wprowadza w tematykę zaburzeń odżywiania, gdyż pokazuje, jak bardzo osobami, których one dotykają, rządzi ich choroba. Stabach przygląda się nie tylko lepiej znanym obliczom tych zaburzeń, czyli anoreksji i bulimii. Pisze także o ortoreksji, czyli obsesji na punkcie zdrowego odżywiania, fitoreksji polegającej na przesadnej dbałości o sylwetkę oraz o kompulsywnym jedzeniu, w tym jego dość mrocznym obliczu: zespole jedzenia nocnego. Dotknęło ono trenera personalnego Arka, który rano budził się otoczony opakowaniami po jedzeniu – jedynym śladzie po tym, co się wydarzyło, gdy, jak mu się wydawało, spał. Nie pomija też przerażającego wątku dotyczącego „pro any” (professional anorexia)….

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Nassim N. Taleb: Jak zwodzi nas przypadek