A pamiętasz, mamo?są zapiskami 15-letniej Diany, która uciekła wraz z maleńką przyrodnią siostrą Iwanką z bombardowanego Irpienia do ojca mieszkającego w Wiedniu. Książka ma formę kierowanych do matki listów. Ich pisanie zaproponowała dziewczynie terapeutka, by zachęcić ją do mówienia o niewyobrażalnym cierpieniu i rozpoczęcia procesu żałoby. Diana, choć jest jeszcze nastolatką, nie pozwala ojcu oddać Iwanki i decyduje, że sama będzie jej matkować. To pozwala jej skoncentrować się na teraźniejszości i znaleźć schronienie w rutynie towarzyszącej opiece nad niemowlakiem. Oparcia szuka również w Dawidzie – chłopaku, który stracił oboje rodziców podczas ewakuacji z Kijowa. „Nie wiem, jak w tej całej sytuacji można wybierać szkołę czy adoptować psa. Kogoś pokochać. Z kimś się zaprzyjaźnić. Żyć. Wydaje…
Redaktorka miesięcznika „Znak”, recenzentka, absolwentka krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.