Subskrybuj

Festiwal wolności

„Oto miasto – myślał Wokulski – w którym więcej przeżyłem w ciągu godziny aniżeli w Warszawie przez całe życie”.

U progu XX w. z podobnymi pragnieniami (lecz bez walizek pieniędzy) do Paryża zjeżdżają tabuny artystów, których wyobraźnia zdecydowanie wykracza poza horyzonty estetyczne ówczesnych Lwowa, Madrytu, Krakowa… Z tygla kulturowego wyłania się École de Paris, a na Montparnassie wybucha festiwal wolności.

W najnowszej książce Sylwia Zientek opowiada historię biedaków i wyrzutków, którzy z czasem stawali się ikonami europejskiego malarstwa. Jak zwykle u autorki historia sztuki jest przede wszystkim historią przemian obyczajowych, które towarzyszyły powstawaniu nowych prądów estetycznych. Ważne są więc wątki postkolonialne i feministyczne. Pisząc o polskich artystach i artystkach, Zientek kontrastuje feerię paryskich możliwości z konserwatyzmem krajowych szkół i prasy. Opowiadając…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Uwolnić się od kultu produktywności