U progu XX w. z podobnymi pragnieniami (lecz bez walizek pieniędzy) do Paryża zjeżdżają tabuny artystów, których wyobraźnia zdecydowanie wykracza poza horyzonty estetyczne ówczesnych Lwowa, Madrytu, Krakowa… Z tygla kulturowego wyłania się École de Paris, a na Montparnassie wybucha festiwal wolności.
W najnowszej książce Sylwia Zientek opowiada historię biedaków i wyrzutków, którzy z czasem stawali się ikonami europejskiego malarstwa. Jak zwykle u autorki historia sztuki jest przede wszystkim historią przemian obyczajowych, które towarzyszyły powstawaniu nowych prądów estetycznych. Ważne są więc wątki postkolonialne i feministyczne. Pisząc o polskich artystach i artystkach, Zientek kontrastuje feerię paryskich możliwości z konserwatyzmem krajowych szkół i prasy. Opowiadając…