Subskrybuj
Wydawnictwo Znak
Redaktorka miesięcznika „Znak”, recenzentka, absolwentka krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Narodziny polskiej psychiatrii

Dziennikarka pokazuje, jak przez kolejne dekady aż do lat 50. XX w. próbowano nieść pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi, stosując m.in. elektrowstrząsy, lobotomię, terapię wodą, snem czy wstrząsami insulinowymi.

„Ostre obchodzenie się z chorymi zwiększa ich przestrach i rozdrażnienie; łagodne znacznie przyspiesza w pomyślnych wypadkach czas wyzdrowienia” – pisał w 1868 r. Stanisław Chomętowski, jeden z pierwszych lekarzy, którzy – czerpiąc ze wzorców z Europy Zachodniej – pod koniec XIX w. zapoczątkowali w Polsce rozwój psychiatrii jako osobnej nauki medycznej. Zaburzenia psychiczne istniały od zawsze, ale wcześniej osoby nimi dotknięte traktowano jak opętane, czę-sto stosowano wobec nich kary, zamykano w przytułkach. Mateja opowiada o początkach zmiany tego podejścia, czyli uznaniu, że chorzy potrzebują leczenia. Dziennikarka pokazuje, jak przez kolejne dekady aż do lat 50. XX w. próbowano nieść pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi, stosując m.in. elektrowstrząsy, lobotomię, terapię wodą, snem czy wstrząsami insulinowymi. Opowieść zamyka na roku 1954,…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Między słowami. Jak budować głębsze relacje