„Gdy nie zjem posiłku, wyrzucę choć odrobinę, ona klaszcze mi w głowie” – tak o anoreksji mówi Paulina, bohaterka zbioru reportaży Głodne. Zdanie to dobrze wprowadza w tematykę zaburzeń odżywiania, gdyż pokazuje, jak bardzo osobami, których one dotykają, rządzi ich choroba. Stabach przygląda się nie tylko lepiej znanym obliczom tych zaburzeń, czyli anoreksji i bulimii. Pisze także o ortoreksji, czyli obsesji na punkcie zdrowego odżywiania, fitoreksji polegającej na przesadnej dbałości o sylwetkę oraz o kompulsywnym jedzeniu, w tym jego dość mrocznym obliczu: zespole jedzenia nocnego. Dotknęło ono trenera personalnego Arka, który rano budził się otoczony opakowaniami po jedzeniu – jedynym śladzie po tym, co się wydarzyło, gdy, jak mu się wydawało, spał. Nie pomija też przerażającego wątku dotyczącego „pro any” (professional anorexia)….
Redaktorka miesięcznika „Znak”, recenzentka, absolwentka krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.