Postromantycznośćkoncentruje się wokół presji kulturowej wywieranej na jednostkę, by wchodziła w heteronormatywne związki; dyskryminacji i ostracyzmu, z którymi zmagają się osoby wyłamujące się stylem życia z tego wzorca; emocjonalnych i ekonomicznych konsekwencji samotności; organizacji systemów społecznych wokół udogodnień przeznaczonych dla małżeństw. Laurent-Mayard pokazuje, że obecnie dla zbyt wielu tak projektowana rzeczywistość jest wykluczająca. Autorka stara się zarysować teorię „społeczeństwa postromantycznego”, wskazując kierunki zmian w mentalności i sposobie życia. Najmocniejszą stroną książki jest jej silne zorientowanie na wspólnotę. Francuzka przywiązuje dużą wagę do relacji przyjacielskich, w tym do istotności tworzenia „rodzin z wyboru”. Zwraca uwagę, że obecny mit samowystarczalności pary / rodziny nuklearnej…