Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
Czego szukasz w literaturze?
Literatura zaspokaja specyficzne potrzeby umysłu i trudno wyjaśnić, z czego wynika powab jednostkowego, nieuchwytnego doświadczenia podróży przez cudzą narrację. Najczęściej do lektury skłania mnie czysta ciekawość, innym razem chodzi o wywołanie stanów lub odczuć podobnych do tych, których doznaje się, patrząc na zimowy pejzaż Bruegla. To wszystko odbiega od potocznego rozumienia słowa „rozrywka”, ale w gruncie rzeczy jest nią w przeważających wypadkach – można powiedzieć, że tego właśnie szukam.
W jaki sposób pracujesz?
Myślę, że dla większości autorów, których zawód nie jest związany z literaturą, pisanie wiąże się z ciągłą walką o czas na pisanie. Piszę rano przed pracą, niekiedy wieczorem. Często korzystam z edytora tekstów na telefonie albo programu do sporządzania notatek – sprawdza się, kiedy trzeba…