Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
Czego szukasz w literaturze?
Dobrze opowiedzianych historii! To na pewno. I emocji, które zostaną ze mną na dłużej. I języka, który mnie zafascynuje i który da mi poczucie obcowania z jakimś niezwykłym intelektem. Również wrażliwości, subtelności i czasem też prostoty, za którą idzie piękno. I takiego punktu widzenia na otaczającą nas rzeczywistość, którego jeszcze nie znam.
W jaki sposób pracujesz?
Na początku zazwyczaj idę sam do lasu na długą wędrówkę. To jest czas i miejsce, które pozwalają mi się oderwać od codziennej bieganiny. Zostaję sam, idę, idę, idę i wtedy moje procesy myślowo-twórcze zaczynają wchodzić na wysokie obroty. I często jest tak, że w takich okolicznościach rodzi się pomysł na historię. Potem muszę z tym pomysłem pobyć – czasem kilka dni, czasem kilka miesięcy, gdy jest to pomysł na sztukę. A gdy już sobie z tym pomysłem pobędę, to siadam do komputera, zatapiam się w kreowany…