Subskrybuj

Początek i potrzeba kontynuacji

Oficjalny dialog Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce z Żydami i judaizmem rozpoczął się w maju 1986 r., przeszło 20 lat po uchwaleniu soborowej deklaracji <i>Nostra aetate</i>. To właśnie wtedy – tuż po wizycie Jana Pawła II w rzymskiej synagodze – powołano do życia Podkomisję Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem, a na jej czele stanął biblista bp Henryk Muszyński.

Początki nie były łatwe. Trwał przecież konflikt wokół obecności karmelitanek na terenie byłego obozu Auschwitz. Co więcej: wyznawców judaizmu było w Polsce niewielu, po stronie katolickiej natomiast tylko nieliczni (począwszy od samych biskupów) rozumieli potrzebę prowadzenia z nimi dialogu. Jest zatem rzeczą zdumiewającą, jak wiele – dzięki determinacji i ciężkiej pracy bp. Muszyńskiego i kilku wspierających go osób − udało się wtedy osiągnąć.

Kto ciekaw konkretów, niech sięgnie po Początek wspólnej drogi. Dowie się m.in. o corocznych sympozjach teologicznych na temat problemów wyłaniających się w toku dialogu chrześcijańsko-żydowskiego czy o wykładach wygłaszanych przez rabinów…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Po feminizmie