Subskrybuj
Publicysta katolicki, wieloletni redaktor „Znaku”, były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Zaproszenie na pielgrzymkę

Książkę o Jezusie, pióra amerykańskiego jezuity ks. Jamesa Martina, otwiera aż 21 entuzjastycznych opinii na jej temat. Ich autorami są biskupi różnych wyznań, światowej sławy teologowie, pisarze duchowi i dziennikarze. W dodatku polski wydawca reklamuje ten tytuł jako bestseller „New York Timesa”.

Dowiedziawszy się o tym, postanowiłem sprawdzić, co takiego zawiera dziełko Martina, że tak bardzo spodobało się Amerykanom (zarówno „specom” do spraw religijnych, jak i zwyczajnym czytelnikom), a i w Polsce – jak słyszę – jego pierwszy nakład sprzedano w trzy tygodnie. Przeczytałem zatem Jezusa – i nie zawiodłem się. Albowiem książka ks. Martina to znakomity przykład dobrego pisarstwa religijnego. Jest w niej odrobina teologii (w sam raz, żeby nikogo nie zniechęcić), tyleż samo rozważań rekolekcyjnych ukazujących związek Ewangelii z tym, co tu i teraz, a wszystko to uzupełnione zapiskami na marginesie odbywanej po raz pierwszy w życiu pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dzięki inteligencji, wierze i…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Potrzeba gościnności