Subskrybuj

Między polskością a białoruskością

<i>Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia</i> Anny Romaniuk to opowieść o historycznych losach pogranicza polsko-białoruskiego, w którą autorka wplata swoją własną historię.

Podróż zaczyna się na dworcu w Warszawie: przez Siedlce i Czeremchę, przez most nad Bugiem i zmieniający się pejzaż za oknem przybliżamy się do tytułowej wsi, jednocześnie prowadząc wycieczkę w głąb historii regionu. Romaniuk podkreśla, że jest przybyszem, dlatego uważnie wpatruje się w przyrodę, architekturę i obyczaje życia codziennego mieszkańców Orzeszkowa. Uwaga do szczegółów, poetyckość narracji, intymny charakter zwierzeń stanowią nieodłączną część percypowania wiejskiej aury, oswajania się z jej innością.

Orzeszkowo 14to reportaż, osobisty dziennik oraz dokładne opracowanie historyczne, co bez wątpienia jest głównym…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Historia jutra