Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
Czego szukasz w literaturze?
Przede wszystkim interesuje mnie język, szukam więc pracy w języku. Brzmień, znaczeń, melodii i rytmów. Nowych sposobów opowiadania o starych rzeczach. Wyrazistego stylu. Szybko odkładam książki napisane przezroczystym językiem, bez względu na ciekawą fabułę. Chyba że w danym momencie potrzebuję przede wszystkim rozrywki – ale rzadko zdarza mi się robić coś tylko dla rozrywki.
W jaki sposób pracujesz?
Pracuję zrywami i intensywnie. Kiedy już zabieram się do pracy, piszę dużo i szybko, zajmuję się właściwie tylko tym. Wpadam w stan, jaki opisała Zadie Smith w Sztuczkach warsztatowych: czas się kurczy, przestajesz myśleć o czymkolwiek poza fabułą, każda zasłyszana historia wydaje się mieć z nią związek, każdy fragment poezji, na który natrafiasz we wziętym przypadkiem do ręki tomie wierszy, mógłby stać się mottem twojej powieści. Kiedy osiągnę taki stan, nic nie jest w stanie przeszkodzić…