Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
W jaki sposób pracujesz?
Nieregularny. Kiedy chcę, a przede wszystkim kiedy mogę. Pisanie to nie jest mój zawód, nie robię tego codziennie, nie mam też żadnych pór ani rytuałów z tym związanych. Jedno jedyne, czego potrzebuję, to cisza. Każdy dźwięk mi przeszkadza, wybija mnie z rytmu. Nie umiem pisać na komputerze. Nie umiem myśleć w kierunku ekranu, muszę mieć kartkę papieru i pióro. W ciszy słychać pióro.
Co najchętniej ostatnio czytasz?
Wracam do starej prozy, takiej przeczytanej już, ale zbyt dawno, by pamiętać, albo pominiętej gdzieś tam. Faulkner, Remarque, Steinbeck. Nikt tak nie umie już pisać. Oni się nie popisują, oni po prostu wiedzą, jak opowiedzieć historię. JAK – to mnie zawsze w prozie dużo bardziej interesowało niż CO. O wszystkim można napisać, jeśli się wie JAK.
Czego nie wiedziałaś o sobie 10 lat temu?Że będę chciała mieszkać na wsi. Że będę potrafiła posadzić…