Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
W jaki sposób Pani pracuje?
Gdy piszę scenariusze, w pewnym momencie moje postaci robią, co chcą, wtedy podążam za nimi. Gdy piszę krótkie formy, potrzebuję ciszy i zerowej liczby bodźców. Gdy kręcę filmy, moja praca polega na wyczuciu momentu do włączenia i wyłączenia kamery. Gdy podróżuję, podążam za pląsawicą doznań. Gdy uczę, słucham.
Co najchętniej Pani czyta?
Uwielbiam książki, których autorzy zapraszają mnie do zaskakujących światów. Czytam dużo nowości, zachwycił mnie Ostatni wywiad Eshkola Nevo, spodobało mi się Ja śpiewam, a góry tańczą Irene Soli. Czytam tych, którzy podróżują i znajdują adekwatny, niepodrabialny język, i sięgają poza doraźne obserwacje. Mam półki z książkami swoich pobratymców w myśleniu, poczuciu humoru, wyczuciu abstrakcji, którzy docierają do takich tajemnic człowieka, że aż dech zapiera w piersi. Obok siebie stoją m.in. Sándor Márai, Fiodor Dostojewski, Thomas Bernhard, Annie Ernaux, Marguerite Duras, Marguerite Yourcenar, Robert Walser, Bohumil Hrabal, Witold Gombrowicz.
Czego nie wiedziała Pani o sobie 10 lat temu?Nie przypuszczałam, że teatr, który był moim zawodem, życiem i pasją, przestanie mi wystarczać. Nie wiedziałam, że do poczucia pełni…