Stacja: Literatura to miejsce na opowiadania i eseje literackie. Zatrzymujemy się tu dla tych tekstów. Ciekawią nas jednak także ich twórcy, sposób, w jaki pracują, i jak myślą o literaturze, dlatego zadajemy im kilka pytań.
W jaki sposób pracujesz?
Najpierw dużo czytam. Potem siedzę przy biurku, piję dużo kawy, herbaty i coca-coli, wychodzę na spacery. Huśtam się na krześle.
Co najchętniej ostatnio czytasz?
Pynchona, po nocach, bo mnie wzięło. Z innych rzeczy to pierwszą powieść Jelinek, bo już dwa razy się odbiłem w przeszłości i teraz myślę, że ta książka mnie przed czymś ocali albo w czymś pomoże, albo gdzieś zabierze, albo wzmocni. Miałem też słodki powrót do Bram raju Andrzejewskiego.
Jeszcze Pasożyta Matwiejczuka, nowego Dominika Bielickiego i Program ustroju wolności Winstanleya. A odpowiadam na to pytanie w Bydgoszczy, gdzie przygotowujemy z Grzegorzem Jaremką spektakl inspirowany Cierpieniami młodego Werterai poza Goethem czytaliśmy też dużo Adama Mickiewicza i…