Trzy lata minęły jednak bezpowrotnie, a my − tzn. Kościół w Polsce − zaczynamy sobie pomału uświadamiać, że okazję tę w dużym stopniu zmarnowaliśmy. Na szczęście były nieliczne środowiska, które potraktowały ów jubileusz z powagą. Jednym z nich jest toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika (wspierany przez tamtejszy KIK), na którym zorganizowano konferencję naukową, a potem cykl wykładów na temat historii, nauczania oraz recepcji Vaticanum II, na koniec zaś teksty tych wystąpień zebrano i wydano. W rezultacie otrzymaliśmy dwa pokaźne tomy, ilustrowane niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Czytelnik znajdzie w nich m.in. omówienia najważniejszych dokumentów Soboru, artykuły podsumowujące soborową aktywność…
Publicysta katolicki, wieloletni redaktor „Znaku”, były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.