Subskrybuj
Publicysta katolicki, wieloletni redaktor „Znaku”, były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Sobór widziany z Torunia

50. rocznica II Soboru Watykańskiego (1962–1965) była dobrą okazją do tego, aby to wydarzenie przypomnieć i gruntownie przemyśleć, zajrzeć do soborowych dokumentów i zobaczyć, co się w nich zdezaktualizowało, a co wciąż czeka na realizację.

Trzy lata minęły jednak bezpowrotnie, a my − tzn. Kościół w Polsce − zaczynamy sobie pomału uświadamiać, że okazję tę w dużym stopniu zmarnowaliśmy. Na szczęście były nieliczne środowiska, które potraktowały ów jubileusz z powagą. Jednym z nich jest toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika (wspierany przez tamtejszy KIK), na którym zorganizowano konferencję naukową, a potem cykl wykładów na temat historii, nauczania oraz recepcji Vaticanum II, na koniec zaś teksty tych wystąpień zebrano i wydano. W rezultacie otrzymaliśmy dwa pokaźne tomy, ilustrowane niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Czytelnik znajdzie w nich m.in. omówienia najważniejszych dokumentów Soboru, artykuły podsumowujące soborową aktywność…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Białoruś. Pobyt tymczasowy