Bauer wraz z fotografem Stanislavem Kruparem wcielają się w role uchodźców i podejmują ryzykowną decyzję o przeprawie przez Morze Śródziemne. Opowiadają dramatyczną historię, która, niestety, toczy się nieprzerwanie, a jej bohaterami są coraz to nowe osoby. Autor opisuje drogę przez męki do lepszego świata. Nadaje emigracji ludzki rys, przedstawiając historie poszczególnych uczestników przeprawy. Pokazuje beznadzieję sytuacji uchodźców, ich rozpacz, cierpienie, marazm, w jaki popadają zdani na łaskę i niełaskę przemytników. Zależność od innych, skrajna desperacja, lecz także samotność i tęsknota to nieodłączne elementy tej wędrówki. Jak się okazuje, morze to tylko jeden z etapów podróży. Być może najtrudniejszy, ale wcale nie ostatni. Kryzys na Bliskim Wschodzie nie pozostaje obojętny dla kondycji Europy. Wielką zaletą reportażu jest jednak fakt, że Bauer stroni od rozważań politycznych,…
Anglistka, tłumaczka.