Subskrybuj

Dojrzewanie wiary i rozumu

„Ja swojej decyzji nigdy nie żałowałem, podobnie jak potem nie żałowałem odejścia” – mówi Obirek, odnosząc się do wstąpienia do zakonu jezuitów i opuszczenia go po 29 latach posługi.

W rozmowie z Nowakiem opowiada o swoim życiu i związku z Kościołem. Obirek mówi o dorastaniu na PRL-owskiej prowincji we wczesnych latach 60., studiach w Krakowie, młodzieńczej fascynacji teatrem i literaturą oraz rozwijającym się życiem intelektualnym w Polsce, we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W tej opowieści nie brak wspomnień o molestowaniu w młodości przez księdza oraz zmaganiach Obirka w zakonie jezuickim spowodowanych jego krytycznym spojrzeniem na Kościół i pontyfikat Jana Pawła II. Pojawiają się również ważne i niejednoznaczne tematy debat teologicznych i moralnych XX w. związanych z seksualnością, teologią wyzwolenia czy dialogiem wiary z niewiarą. Nie brakuje nakreślenia poglądów i wspomnień z rozmów z postaciami posoborowego katolicyzmu: Gustavo…

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich artykułów, e-wydań i archiwum

  • Pełny dostęp do wszystkich artykułów
  • Każdy nowy numer od razu w e-wydaniu
  • Archiwum numerów zawsze pod ręką

Artykuł pojawił się w numerze: Ostatni tacy papieże